• Kapadokya Balon Turları

  NOT: Önce ben bu iki makaleyi birlikte yazdım ancak farkettim ki çok uzun olmuş. Bu yüzden eğer Sıcak Hava Balonunun tarihini öğrenmek isterseniz lütfen buraya tıklayınız

  Kapadokya'da balon turları 1987 yılında ilk olarak Bilge Ezel önderliğinde başlamıştır. Tıpkı Fransız Montgolfier kardeşler gibi Bilge ve Hasan Ezel kardeşler, Ezel Havacılık Şirketini kurarlar. Sonrasında Ezel Havacıllık ve Camel Havacılık ile ortaklık yaparak Kapadokya'da sıcak hava balonu turizminin temelini atarlar.

  1990 yılında, Kapadokya'da ilk balon firması olan Kapadokya Balloons kurulur.
  2000 - 2002 yılları arasında Kapadokya'daki balon firmalarının sayısı hızla artmaya başlar. 2020 yılı itibariyle tahmini balon sayısı 220 tanedir. Evet biraz abartmış olabiliriz. Ancak normal bir sezonda 220 balon bile bazen yetersiz kalabiliyor. Yani insanlardan "Yaaa yarın için balonda yer bulamadık." lafını çok duyarsınız. Peki gelelim asıl merak edilen noktaya; Balon turu neden bu kadar pahalı? Anlatayım efendim...

  12 kişilik sepete sahip bir balon şuanda minimum 35.500 Pound değerindedir (Bu fiyat en az maliyetli olanı düşünün). Bugünkü kurdan hesaplayacak olursak (22.12.2020) Pound bugün itibariyle 10.2 TL bandında gezinip duruyor. 35.500 x 10.2 = 362.100 TL KDVsiz, ÖTVsiz yani ham fiyata ulaşacaksınız. Çok iyimser davranacağım bu fiyatı 500.000'ne sabitliyorum. Şimdi bu rakama pilot, yer hizmetleri, transfer, yardımcılar, araçlar, benzin, propan ve sigorta masraflarını ekleyelim. Karıştıralım ohhh mis gibi bir masraf silsilesi ile karşı karşıyayız. En önemlisi ise, Türkiye'de oluşacak en ufak bir kriz ilk önce turizmi etkiler. Mesela bu covid döneminde biz, turizmciler bildiğiniz kan ağlıyoruz. Sonra neden balon pahalı? Bu sadece nedenlerden bir tanesi, bir diğeri ise arz talep meselesi. Bir şeyi ne kadar çok isterseniz, ister istemez fiyatı kabaracak, değere binecektir. Her zaman bir yere sizden daha fazla para verecek biri bulunur. Her neyse... Hadi konuyu değiştirelim...  Kapadokya Balon Turları
  Şimdi en çok sorulan soru ile başlayalım. "Balonlar saat kaçta havalanıyor ve neden o kadar erken?" sorunsalı. Kapadokya yapı itibariyle rüzgarlı bir bölgedir ve bu rüzgarlar pek tahmin edilebilir değillerdir. Rüzgarın en dingin olduğu saat aralığı 06:00 - 08:00 arasındadır. Ama bu her gün aynı olacak değil. Bu sebeple her gün uçuş yapılamayabiliyor.

  Bu sebeple balon firmaları, mevsimine göre turistleri sabah saat 05:00 - 05:30 arasında araçlarla otellerinden alırlar ve balonların kalkış noktalarına transferlerini gerçekleştirirler. Diğer bir soru ise Balonlar nereden kalkar? Şimdi bu konuda tam bir bilgi verilmesi mümkün değil. Sabahki rüzgar durumuna göre Türk Hava Kurumu'nun belirlediği noktalara balonlar yerleştirilir. Yani çok tahmin edilebilir bir durum değildir. Ancak genel kalkış noktalarını sizler için derleyip, bu makalenin altına Google Maps formatında bırakıyorum.

  Biz konumuza dönelim. Genellikle saat 06:00 civarı balonlar hazırlanmaya başlanır. Pandemi sürecinde olmuyor ama normal sezonlarda ortaya bir kamp ateşi yakılıp çevresinde sıcak içecek servisi ve ufak bir kahvaltı servisi yapılırdı. Balonlar hazırlanırken, isim kayıtlarınız alınır. Bunun nedeni balon turu sonunda size verilecek olan sertifika ve sağlık durumunuz ile alakalıdır.
  Lütfen sorulan sorulara DOĞRU CEVAP veriniz.
  Sonrasında sizi sepete alacaklar ama sanılanın aksine o balon sepetlerinde bir kapı olmaz. Yani demem o ki üzerinize sepete binebileceğiniz bir kıyafet seçmenizde yarar var. Öbür türlüsü gerçekten herkes için çok zor oluyor.

  Uçuş deneyimi muhabbetine girmeyeceğim ama çoooook acayip. Siz deneyimlerinizi yazarsanız paylaşırız ilerde.
  Neyse her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi balon turunuzunda bir sonu olacak. Aldığınız tura göre 45 dakika ila 1 saat arası turunuzu tamamladıktan sonra balon iner. Şimdiiii yine pandemi öncesinde, balon yere indiğinde şampanya patlatılırdı (alkolsüz alkolsüz merak etmeyin). Maalesef o etkinlikte gitti ama yinede çok keyifli. Peşinden size sertifikalarınızı veriyorlar ve sizi alan transfer aracı sizi otelinize geri bırakıyor. Toplam 3 saat süren bu etkinlik böylece bitiyor.

  Şimdiki dikkat edilmesi gereken ilk şeyi zaten yukarda anlattık zaten kıyafet... Kıyafetinizde dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise, mevsim hangisi olursa olsun sabah balona giderken, üşüme seviyenize göre bir hırka, bir kazak, bir palto, bir gocuk artık canınız ne isterse almanız çünkü güneş doğmadan önce hava soğuk olacak... Evet olacak. Başka uyarım yok bu kadar. Haydi size iyi keyifler... Gittim ben... Daha yazılacak çok şey var...
  Kapadokya Balon Turları