• Aşk Vadisi

  KAPADOKYA YÜRÜYÜŞ ROTALARI

  Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Biz Türklerin pek yürüyüşle alakası yoktur. Ama Kapadokya'da sayısız yürüyüş rotalarından en az bir tanesinde yürüme şansınız varsa, bu fırsatı kaçırmamanızı tavsiye ederim.

  Yürüyüş yapabileceğiniz bu vadilere girerken aklınızda bulunması ve kıyafet seçiminizde dikkat etmeniz gereken bir iki hususta sizi uyarmam gerekiyor. Lütfen bu önlemleri dikkate alın. Herşeyden önce sağlık...

  1) Doğru Ayakkabı
  Eveeeet, bu konu çok önemli. Belki de en önemlisi. Öncelikle kapalı bir yürüyüş ayakkabısı seçmeniz gerekiyor. Yürüyüş ayakkabınız yoksa spor ayakkabınız da bu işi çözer. Ancak spor ayakkabısı ile yürüyecekseniz lütfen çok dikkatli olun. Toprak yapısı gereği çok kaygan olduğundan düşme riskiniz artacaktır. Kesinlikle açık ayakkabı, terlik ve türevleri ile vadi yürüyüşüne çıkmayınız. Bunun en önemli nedeni, hem yürüyüş sırasında ayağınızdan çıkabilir hem de içerisine girecek olan toz, toprak ve taşlardan rahatsız olacağınızdan dolayıdır.

  2) Kıyafet Seçimi
  Şort veya pantolon, onun üzerine rahat bir t-shirt, havanın durumuna göre sweatshirt, hafif bir mont giyinmeniz yürüyüş sırasında size avantaj sağlayacaktır. Hatta yağmurluk iyi bir fikir olabilir.

  3) Besin
  Yürüyeceğiniz rotaya göre, yanınıza kişi başı birer şişe su almanızı şiddetle tavsiye ederim. Eğer yürüyüş rotalarınızı birleştirip gün içerisine yayacaksanız, yanınıza size anlık enerji verecek çikolata gibi besinler almanız yararlı olacaktır.

  4) Ulaşım
  Şimdi bu turları en kolay ve güvenli yapmanın yolu bir acente güvencesi ve işinde uzman bir rehber eşliğinde yapmak olacaktır. Ancak derseniz ki "yok ben kendi kendime yürüyeceğim" o zaman bu bilgilere ihtiyacınız olacak.
  Şehir içi dolmuş saatleri için tıklayınız.

  KIZILÇUKUR VADİSİ

  Kızılçukur Vadisi


  Vadilerin şahı, Kızılçukur Vadisi... Ancak bu özelliğinin yanısıra aynı derecede de zor bir yürüyüş. Ortahisar'dan Ürgüp'e doğru giderken son ışıklardan sola dönerek Kızılçukur Vadisi'ne girebilirsiniz. İçeri girişte 5 TL'lik bir araç ödemesi yaparak Vadiye doğru bir yol göreceksiniz. Hah oradan vadiyi görene kadar devam edin.
  Vadinin girişinde iki seçeneğiniz olacak. Ya sağdan ilerleyerek vadiyi yukarıdan izleyerek ya da benim şahsi fikrim olarak rampadan aşağıya inerek vadiyi iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Ancak uyarmam gereken bir husus var. Eğer aşağıdan yürüyecek olursanız, bu diğer rotaya göre bir tık daha yorucu olacaktır ama kesinlikle buna değer bir deneyim olacağının da garantisini verebilirim. Yaklaşık 5 ila 6 km yürüdükten sonra yol sizi Çavuşin'e çıkartacaktır. Oraya vardığınızda bir de orayı ziyaret edin derim. Haydi şimdiden iyi eğlenceler.
  Kızılçukur Vadisi'ne gitmek için
  buraya tıklayabilirsiniz.