• Sıcak Hava Balonu

  Şimdi, insanlık birşeyleri uçurmayı hep istemiş ve uçurmuş da. O kadar ki tarih öncesinde hayvan derilerini şişirdiklerinde suda batmadığını farkedip kendilerine kolluk bile yapmışlar. Gerçekten evrimimiz çok manyakça...

  Evangelista Torricelli gibi İtalyan bilim insanları, 17. yüzyılda içini her hangi bir gazla doldurulan torbanın havalandığını farketmişler. Yani yakın dönemde bulunan bir icattan bahsediyoruz. Ama asıl icat Boyle Kanunu diye adlandırlan, anlaması zor ama okuması bir o kadar keyifli bir harf dizisi ile gelmiş; “Belirli bir miktar gazın hacmi genişletilirse, basınç azalır, tersine, gaz daha küçük bir hacim içine sıkıştırılırsa, basınç yükselir.” demiş Robert Boyle. Harika bir açıklama bence.

  Sonra karşımıza İngiliz Henry Cavendish çıkıyor ve hidrojenini tartıyor ve havadan 11 kez daha hafif olduğunu kanıtlamayı başarıyor. Hemen peşinden İskoç Joseph Black, içerisine hidrojen doldurulan bir balonun, yerden yükseleceğini söylemiştir.

  Yeterince sıkılmadıysanız buyurun devamı...

  Montgolfier Kardeşler

  MONTGOLFIER KARDEŞLER

  1783 yılında, kendi kendilerine uçmak isteyen ama çok isteyen Fransız Joseph Montgolfier ve Etienne Montgolfier kardeşler, şans eseri edindikleri bir fikirle, ilk sıcak hava balonunu icat ederler. İlk canlı taşıyan uçuş, 19 Eylül 1783 tarihinde sepetin içerisine koyun, ördek ve tavuk koyularak gerçekleşmiştir. Uçurmuşlar hayvancıkları... Nereye ve nasıl indiklerini hiç bilmiyoruz. Kötü yaratıklarız vesselam.

  21 Kasım 1783‘de Paris’te, Bois de Boulogne'de ilk insanlı hava uçuşu gerçekleştirildi. Aslında ilk olarak, ölüm cezası almış suçluları uçurmayı düşündüler. Diyorum ya çok kötü yaratıklarız diye. O kadar güvensiz bir dönemmiş ki, suçluları öldürmenin kısa yolunu bulmuşuz. Günümüzdeki ırkçılıktan bahsetmenin, bir başka metodu o yıllarda yaşanıyormuş zaten. Her neyse...

  Şu hayatın ironisine bayılıyorum. Şu anda sıcak hava balonu üreten firmaların içerisinde hiç Fransız firma yok. Valla yok.

  Hezârfen Ahmed Çelebi'nin 1632 yılında Galata Kulesi'nden atlamasını saymazsak, (Bu konuya sonra değineceğim. Bu nasıl bir manyaklıktır), Joseph Montgolfier uzun bir kuleden atlayarak tarihe adını "paraşütle atlayan ilk insan" olarak yazdırdı.

  İşteee böyleeee. Değişik değişik kafalar...

  Hezârfen Ahmed Çelebi